detektyw

By detektyw działał skutecznie

Detektyw, który konsekwentnie rozwiązuje trudne przypadki – o takim często mówi się, że ma szczęście. Choć może to być częściowo prawdziwe, to prawdopodobnie jest to tylko niewielka część tego, co tak naprawdę sprawia, że dany detektyw działa skutecznie. Aby być skutecznym detektywem, oprócz tego, że jesteś odpowiednio przygotowanym musisz także posiadać i rozwijać pewne zasadnicze cechy.

detektywNiektóre z tych cech są następujące. Przede wszystkim samodyscyplina. Każde dobre biuro detektywistyczne musi posiadać wysoki stopień samodyscypliny. Ta samodyscyplina pomaga kierować zachowaniem detektywa, pomaga mu upewnić się, że tylko prawnie dopuszczalne i etyczne metody badań są wykorzystywane do rozwiązywania spraw. Taki detektyw zawsze podchodzi do sprawy z dbałością o szczegóły i nie pozostawia niczego przypadkowi. Wszystkie etapy dochodzenia muszą być dokładnie obliczone.

Opiera się to na zdolności detektywa do wyciągania wniosków z dowodów odkrytych w trakcie dochodzenia. Umiejętność analizowania wielu faktów pomaga mu ustalić wzajemne relacje, co jest podstawą udanego dochodzenia. Choć stróże prawa praktykują tę cechę w sposób regularny, to mentalne wyzwanie jest rutynową częścią bycia detektywem. Metody rozumowania obejmują dwa rodzaje. Rozumowanie dedukcyjne, które jest praktykowane na co dzień przez prawie każdego detektywa. Detektyw ma za zadanie odkrycie wszystkich faktów związanych ze sprawą w dążeniu do rozwiązania sprawy. W przypadku rozumowania dedukcyjnego, ta osoba rozpoznaje pewne informacje bez wszystkich faktów. Rozumowanie indukcyjne – tutaj detektyw jest w stanie uniknąć zwężenia swojego postrzegania. Zawsze najlepiej jest mieć wszystkie fakty, zanim wniosek zostanie wyciągnięty.

Zdolność rozumowania jest ważna, ponieważ detektyw zostanie poproszony o to by wyciągać wnioski na wybrane tematy. Detektywi są postrzegani jako eksperci w wielu aspektach. Wraz z tym ujęciem pojawia się odpowiedzialność za rozwój sprawy, detektyw musi działać w sposób odpowiedzialny i etyczny.