inteligentny dom

Czym jest dom pasywny i energooszczędny?

Ekologia sięga naprawdę wielu dziedzin naszego życia. Dotarła także do budownictwa. Ekologia to bowiem nie tylko dbanie o środowisko naturalne, ale także oszczędności. Dlatego właśnie budowa domu energooszczędnego to podstawa w dzisiejszych czasach. Jeszcze lepsza będzie budowa domu pasywnego, gdyż te posiadają naprawdę bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych.

dom energooszczędnyStosuje się w nich także szereg rozwiązań, które mają na celu zminimalizowanie zużycia energii w czasie eksploatacji. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na energię w takich właśnie obiektach to jest ono nawet ośmiokrotnie mniejsze niż w budynkach wznoszonych metodą tradycyjną. Jeśli chodzi o domy pasywne to dość nowa metoda w podejściu do oszczędzania energii.
Chodzi tutaj głównie o to poprawę parametrów elementów oraz systemów istniejących w każdym budynku. Nie wprowadza się nowych rozwiązań, ale poprawia się parametry istniejących systemów. Budynek taki pozyskuje energię z promieniowania słonecznego w sposób pasywny. To znaczy jak? W sposób bierny nie wykorzystując przy tym żadnych aktywnych rozwiązań instalacyjnych. Warto wiedzieć, że w domach pasywnych redukcja zapotrzebowania na ciepło jest bardzo duża. Nie stosuje się tutaj żadnych tradycyjnych systemów ogrzewania, ale tylko dogrzewa się powietrze w domu za pomocą powietrza wentylacyjnego.
Jeśli chodzi o Polskę to tutaj raczej trzeba w jakiś sposób dogrzać dom, szczególnie jeśli ma on niewielkie rozmiary. Na pełne wykorzystanie możliwości domu pasywnego nie pozwalają warunki klimatyczne tutaj panujące. Jeśli chodzi o samą ideę domów pasywnych to nie jest ona w żaden sposób opatentowana. Nie podlega ochronie prawnej. Można takie domy wznosić w przeróżnych technologiach budowlanych.

Warto wspomnieć o tym, że jeśli chodzi o ogrzewanie domu pasywnego to wystarczy tutaj 15 kWh na cały sezon grzewczy. Odpowiada to spaleniu 2,3 kh węgla. Budynki budowane w technologii tradycyjnej będą natomiast potrzebowały 120 kWh. Różnica jest ogromna i chociażby dlatego warto zastanowić się nad budową takiego domu.