pergole

Czym są pergole?

Pergole to elementy konstrukcyjne wielu budynków. Stosowane były już w czasach średniowiecznych. Są to konstrukcje składające się z zazwyczaj drewnianych bądź metalowych słupów z kratowaną konstrukcją na górze. Zazwyczaj zarośnięte są w całości przez rośliny pnące. Podtrzymanie roślin pnących to nie jest ich główna rola.

Zazwyczaj buduje się je w celach estetycznych. Dzięki nim budynek wydaje się być przyjemniejszym i lżejszym. Służą również, jako wspornik dla ozdób, ponieważ z łatwością można na nich zamontować różne dekoracje bądź oświetlenie. Spełniają też funkcje typowo praktyczne jak wspierania osłon przeciwdeszczowych bądź zapewnienie cienia na tarasie. Najczęściej stosowane są w budynkach, w których taras znajduje się na dachu budowli. Pergole posiadają wielu zwolenników i od dawna uważane są za element, który podnosi rangę konstrukcji. Stosowana jest również w ogrodach przy gospodarstwach domowych. Dzięki niej można z łatwością podzielić ogród na różne części. Pergole ogrodowe zazwyczaj przylegają do tarasu bądź domu. Rzadko stosowane są, jako indywidualny element położony w środku ogrodu. W takim wypadku prezentują się najlepiej, gdy są usytuowane nad ścieżka i swym wyglądem przypominają most, a gdy są obrośnięte kwiatami kwitnącymi to aż zapierają dech w piersiach. Obecnie stosowane są w większości aranżacji ogrodowych, lecz prezentują się najlepiej w dużych ogrodach.

Najładniejszą pergolę w Polsce można zobaczyć we Wrocławiu. Ma piękne położenie – rozciąga się wokół sztucznego stawu z fontanną.