rower miejski

Czynniki, wpływające na wybór roweru – rowery miejskie

Kiedy zastanawiamy się nad kupnem roweru do jeżdżenia po mieście bardzo często zastanawiamy się nad tym jaki rower kupić. Jedni obstają przy rowerach holenderskich. Inni uważają, że do jeżdżenia po mieście służą tylko i wyłącznie… rowery miejskie ze względu na ich konstrukcję. Jeszcze inni podążają za modą i twierdzą, że w zasadzie nie ma nic lepszego niż rowery elektryczne.

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i zależy od szeregu różnych czynników. Należy między innymi wziąć pod uwagę to, jaki typ jazdy preferujemy, w jakim mieście mieszkamy, czy natężenie ruchu jest w nim duże, czy będziemy poruszać się raczej w centrum czy poza nim, czy w naszym mieście funkcjonują dobrze utrzymane ścieżki rowerowe, jak często zamierzamy podróżować przy pomocy tego typu środku transportu. Jeśli mieszkamy w niewielkim mieście lub też będziemy głównie podróżowali po niezbyt zatłoczonych obrzeżach miasta i preferujemy raczej rekreacyjną jazdę, a rower jest na potrzebny, aby od czasu do czasu podskoczyć do znajomych, zrobić niewielkie zakupy czy od czasu do czasu pojechać nim do pracy, to najlepiej postawić na rower holenderski. To klasyczny, tradycyjny rower pozbawiony dużej ilości dodatkowych bajerów, oferujący za to komfortową wygodną i raczej spokojną jazdę. Z kolei jeśli zamierzamy głównie jeździć po centrum miasta, wyprzedzać stojące w korkach samochody, korzystać zarówno ze ścieżek rowerowych, jak i dróg publicznych. Jeśli zamierzamy na nim regularnie dojeżdżać na uczelnię bądź do pracy i zamierzamy szybko i sprawnie przemieszczać się z miejsca na miejsce, to powinniśmy postawić raczej na szybki i zwrotny rower miejski. Rower miejski jest lekki, zwrotny, posiada dużą ilość przerzutek, pozwala na szybką jazdę i łatwe wykonywania manewrów. Z kolei jeśli mamy charakter gadżeciarza i również preferujemy szybką jazdę , ale raczej nie zamierzamy się przemęczać, to właśnie z myślą o nas zostały stworzone rowery elektryczne.

Rowery elektryczne to nic innego, jak rowery wyposażone w silnik elektryczny. Oczywiście nie zwalnia nas to całkowicie z obowiązku pedałowania. Wykorzystywane w rowerze elektrycznym rozwiązania znacznie jednak ułatwią tę pracę.