Okulista-bydgoszcz

Daltonizm a badanie wzroku

Daltonizm jest jedną z tych chorób o których zapewne każdy z nas słyszał. Czasem nawet w zdenerwowaniu mówi się, że ktoś jest daltonistą, bo nie widział, że na sygnalizacji świetlnej pali się światło czerwone, a nie zielone.

Daltonizm można wykryć już od najmłodszych lat

Okulista-bydgoszczDaltonizm, zwany też deuteranotopią to nierozróżnianie właśnie barw czerwonej i zielonej. Nazwa pochodzi od nazwiska jej odkrywcy, czyli Johna Daltona, który jako pierwszy opisał tę chorobę. Bardzo podobnym schorzeniem jest także protanopia, która również zaburza widzenie barwy czerwonej i zielonej, tyle że różowy i fioletowy jest odbierany jako niebieski, a u daltonistów te kolory wyglądają prawie tak samo. Okulista-Bydgoszcz dziecięcy jest w stanie rozpoznać tę chorobę, która zwykle objawia się już w pierwszych latach życia, kiedy dziecko nieprawidłowo rozpoznaje barwy. Tej choroby nie można leczyć, podobnie jak nieuleczalna jest tritanotopia czyli zaburzenie widzenia barwy żółtej i niebieskiej, a także monochromatyzm, który uniemożliwia widzenie jakiejkolwiek barwy. Salon optyczny może mieć jednak w swojej sprzedaży specjalne okulary o zabarwionych szkłach, które ułatwiają życie daltonistom i pomagają im rozróżniać kolory. Mogą mieć także odpowiednie dioptrie, więc osoby cierpiące na daltonizm i krótkowzroczność lub dalekowzroczność nie muszą nosić dwóch par okularów ze sobą. Badanie wzroku pod kątem daltonizmu jest bardzo proste i każdy może je wykonać nawet u siebie w domu. Polega na przedstawianiu choremu liczb w okręgu, które mają kolor czerwony otoczone zielonymi kuleczkami lub zielone otoczone czerwonymi kuleczkami.

Daltonista nie będzie w stanie odczytać tych liczb, ale człowiek zdrowy tak. Oczywiście, poradnia okulistyczna Bydgoszcz dysponuje bardziej zaawansowanymi badaniami, niż takie plansze, ale dzięki nim możemy określić, czy mamy powody do zmartwienia.