odśnieżanie

Dbałość o posesję

Jeżeli należy do nas cała posesja, na przykład kamienica wraz z podwórkiem czy też budynek jakiejś fabryki bądź innej firmy łącznie z parkingiem i przyległymi placami, wówczas musimy zadbać o ten teren. Naszej opieki wymagają nie tylko budynki, ale też przestrzeń wokół nich. Należy też przestrzeń ogrodzić, być może także wybrukować czy wyasfaltować bądź też zasadzić na niej trawę, drzewa, kwiaty.

odśnieżanieTrzeba też dbać o czystość na terenie posesji, w czym pomocne może być ustawienie tam koszy na śmieci. Oczywiście, należy też opłacić regularny wywóz śmieci z tych koszy. Kolejny obowiązek właściciela bądź administratora posesji to koszenie trawy latem, o ile oczywiście trawa tam rośnie, a także odśnieżanie rzeszów zimą. Ostatnimi czasy zimy są raczej łagodne. Śnieg pada kilka lub kilkanaście razy w ciągu roku, i to w niezbyt dużej ilości. Dlatego też na ogół pracy przy odśnieżaniu nie ma zbyt wiele.
Zdarzają się też jednak czasami ostre zimy, podczas których przez kilka miesięcy niemal codziennie pojawia się nowy śnieg. Należy zgarnąć jak najgrubsza jego warstwę na boki posesji a także wysypać teren pisakiem, żwirem, popiołem, solą bądź jakaś inną substancją, która zapobiegnie ślizganiu się przechodniów i pojazdów. W trakcie zimy obfitującej w silne opady i mrozy ośnieżać należy codziennie lub prawie codziennie. Może to trwać nawet kilka godzin, zwłaszcza gdy posesja jest duża. Czasami pracę ta bierze na siebie stróż czy konserwator albo sprzątaczka. Kiedy indziej zaś na zimę zatrudnia się dodatkowego pracownika do oczyszczania terenu ze śniegu. Pracownik ten zwykle jest osobą bezrobotną, uczniem, studentem, emerytem czy rencistą, który pragnie zarobić dodatkowe parę groszy.

Przychodzi on do pracy w zależności od tego, czy danego dnia pada śnieg, czy też nie. Zwykle za pracę przy usuwaniu śniegu nie płacić się zbyt dużo. Zwyczajowa stawka to około trzech do sześciu złotych za godzinę. Nie jest to oczywiście zbyt dużo, jednak do odśnieżania nie trzeba zbyt wielkich umiejętności i kwalifikacji.