dron

Dron z kamerą a badania życia zwierząt

Wielu z nas uważa, że drony z kamerą nie przydadzą się do niczego przydatnego. Zakłócają tylko nasz odpoczynek, latają nie wiadomo po co i tylko nas nagrywają bez naszej zgody.

Dron z kamerą jest pożyteczny

dronSklep z dronami spotyka się z niechęcią ludzi, którzy uważają, że to kolejna fanaberia i zachcianka młodych, takie jak przejażdżki quadami. Nie jest to do końca zgodne z prawdą. Quadrocopter jest oczywiście traktowany przez wiele osób, jako drogi rodzaj zabawki, ale potrafi on też służyć nauce. Dron z kamerą jest coraz częściej wykorzystywany przez badaczy do eksplorowania niedostępnych lub trudno dostępnych dla człowieka terenów. Do czego mogą służyć takie drony? Mogą przykładowo zliczać populacje zwierząt, badać wycinkę lasów tropikalnych, mierzyć z góry obojętność zbiorników wodnych, czy zanieczyszczenia powietrza, bez przedzierania się przed śnieg, ruchome piaski, gęstą roślinność, czy niszczenia środowiska życia zwierząt. Niektóre z nich są tak płochliwe, że niemożliwe byłoby ich zliczenie. Hubsan x4 h107p zapewni nam zdjęcia z góry, na których widać całą populację i łatwo jest zobaczyć jej rozmiar. Wiele grup badawczych, czy studentów nauk przyrodniczych sama stara się konstruować takie drony, dzięki czemu może je dostosować do własnych potrzeb. Można stworzyć np. drony mogące się zanurzyć pod wodą, odporne na bardzo niskie lub wysokie temperatury, posiadające zbiorniczek do którego nabiorą próbkę wody do badań, czy posiada jace specjalistyczne mierniki np. te pokazujące ilość dwutlenku węgla czy siarki w powietrzu. Dzięki temu ich badania staną się dużo łatwiejsze i mniej ingerujące w naturalne środowisko. Mogą z daleka wszystko obserwować i nie zakłócać spokoju zwierząt.

Być może w przyszłości drony z kamerą tak się rozwiną, że będą umiały przynosić próbki roślin, czy pozostawione pióra ptaków, co jeszcze bardziej przyspieszy badania i rozwinie naukę.