kserokopiarka

Jak działa kserokopiarka?

Czy kserokopiarka używana jest gorsza od nowej? Czy części się zużywają?

W dzisiejszych czasach nie ma chyba osoby, która nie wiedziałaby czym jest kserokopiarka. Wiele osób, szczególnie pracujących w biurach, nie wyobraża sobie bez niej życia. Jest to po prostu urządzenie, które umożliwia tworzenie kopii dokumentów oraz obrazów. Bez względu na to czy są to kserokopiarki używane czy też nowe zawsze będą działały tak samo. Najważniejszym elementem jest tutaj metalowy wałek, który jest pokryty związkami selenu oraz krzemu.

 

kserokopiarka

kserokopiarka

Bęben ten obraca się i przechodzi do kolejnego etapu tworzenia obrazu. Warto wiedzieć, że w okolicy bębna jest umieszczona elektroda Jest ona bardzo naelektryzowana. Później napięcie to przechodzi na bęben. Naelektryzowana część tego bębna jest oświetlana światłem odbitym, które odbija się po prostu z kopiowanego dokumentu. Na bębnie tworzony jest fragment obrazu kopiowanego. Później bęben w tych miejscach przestaje być naelektryzowany.
Następnie dochodzi do wywołania. Wałek przyciąga cząsteczki tonera zmieszane, a następnie toner jest przyciągany przez bęben i po prostu przechodzi na niego. Następnie papier przejmuje toner z bębna. Następnie osuwany z wałka jest ładunek. Dzieje się tak dzięki rolce. Bęben zostaje oczyszczony z resztek tonera. Kolejnym etapem kopiowania jest przetransportowanie kartki papieru do utrwalacza.
Jeśli chodzi o utrwalanie to dochodzi do tego dzięki wałkom, które są bardzo rozgrzane, a przez które przechodzi kartka papieru. Kserokopiarki działają w podobny sposób bez względu na to, z jaką drukarką mamy do czynienia. Ostatni etap kopiowania może bowiem dziać się w drukarce laserowej lub też w drukarce atramentowej. Istnieją także kserokopiarki cyfrowe. Są to urządzenia łączące w sobie elementy skanera, drukarki, kserokopiarki, a także bardzo często fax.

Działają one na trochę innej zasadzie. Całością steruje tutaj komputer. Komputer skanuje kopiowany obraz, który później w wersji cyfrowej może być dzięki komputerowi przetwarzany. W tanich urządzeniach stosuje się drukarki atramentowe. W droższych natomiast w droższych laserowe.