turbina nowa

Jak uniknąć turbo dziury? – nowe turbiny

Osoby, które mają samochody z turbo doładowaniem z pewnością niejednokrotnie natknęły się na problemy ze spadkiem mocy silnika w momencie kiedy tej mocy naprawdę potrzebowali. Może się tak dziać na przykład w momencie potrzeby nagłego przyspieszenia lub też w momencie zmiany biegów. Nawet turbiny nowe mają z tym problem.

turbina nowaWówczas można oczywiście podnieść parametry turbosprężarki. Można to zrobić za pomocą jej sterowania. Istnieją na to dwa proste sposoby. Osoby, które lubią majsterkować i chociaż trochę znają się na samochodach z pewnością zrobią to samodzielnie. Po pierwsze można to zrobić przy pomocy sterowania ilością spalin, które przepływają przez turbinę. Tutaj należy zastosować zawór obejściowy. Jest on sterowany poprzez ciśnienie doładowywania. Jeśli zatem na przykład ciśnienie, które zostanie wytworzone przez sprężarkę przekroczy ustaloną przez konstruktora silnika wartość to zawór na pewno się otworzy i przepuści część spalin. Spaliny powędrują poza wirnik turbiny, która jest główną częścią turbosprężarki.
Warto wiedzieć, że drugim rozwiązaniem jest sterowanie geometrią przepływu. Tutaj należy umieścić łopatki sterujące. Łopatki umieszczamy kątem takim, pod jakim spaliny trafią waśnie na łopatki wirnika. Podczas gdy nasz silnik będzie pracował na małych obrotach to spaliny uderzą w wirnik pod kątem prostym. Łopatki wytworzą coś w rodzaju dyszy. Te natomiast mają za zadanie przyspieszyć przepływ spalin. Nie będziemy mieć zatem problemu z utratą mocy.
Jeśli chodzi o ograniczenie ciśnienia doładowania w silnikach, które mają turbosprężarki to polega to na kierowaniu spalin pod coraz ostrzejszym kątem względem łopatek. Wówczas prędkość spalin jest ograniczona. Okazuje się, że mały zabieg w konstrukcji sprawnie pozwoli nam na rozwiązanie problemu.

Osoby, które kupują samochód z turbo doładowaniem z pewnością nie chciałyby męczyć się z utratą mocy silnika. Nie to było ich zamiarem kiedy kupowali taki właśnie samochód. Prawie każda osoba sięga po takie właśnie rozwiązania.