studnia głębinowa

Jaką studnię wybrać do swojego domu?

Jeśli w naszym gospodarstwie domowym decydujemy się na budowę studni, to musimy określić nasze potrzeby względem niej. Zdarza się często, że korzystając z wodociągów nie jesteśmy zadowoleni z tego ile wynoszą rachunki za wodę i szukamy sposobów, by je zmniejszyć. Uciążliwe bywają też awarie, które potrafią być bardzo częste i nie mamy wtedy dostępu do wody. Studnia może być wtedy naszym alternatywnym źródłem wody. Na jaką studnię zatem się zdecydować?

Czy ma znaczenie jaką wybierzemy studnię na swoją działkę?

studnia głębinowaWybór jest duży, a ich możliwe kombinacje pozwolą na dostosowanie działania studni do naszych potrzeb. Jeśli mamy dom podłączony do wodociągów to dobrym wyjściem będzie studnia kopana lub studnia abisyńska. Studnie kopaną możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy wykopać dół na około 7 metrów, gdzie znajdują się wody powierzchniowe, a następnie zabezpieczyć ją betonowymi kręgami. Później wystarczy podpiąć pod nią pompę elektryczną i mamy własne źródło wody. Woda ze studni kopanej jest zanieczyszczona i nie radziłbym ryzykowania i wykorzystania jej do celów spożywczych, ale do celów gospodarczych jak najbardziej. Woda z takiej studni dobrze się sprawdzi do podlewania ogródka, czy do mycia samochodu. Będziemy wtedy mogli ograniczyć pobór wody z wodociągów i zaoszczędzimy na rachunkach. Koszt takiej studni jest bardzo niski. Kolejnym rozwiązaniem jest studnia abisyńska, która ma podobne działanie jak studnia kopana, lecz różni się sposobem wykonania. W tym wypadku w ziemię wkręcamy stalową rurkę o małej średnicy i wkręcamy ją tak długo, aż dobrniemy do wód powierzchniowych. Studnie te były kiedyś bardzo powszechnie stosowane na terenach Krakowa, Bielsko Białej i Częstochowy. Do dzisiaj możemy jeszcze się natknąć na niedziałające już tego typu studnie na ogródkach działkowych. Ostatnim rodzajem studni są studnie głębinowe. Wiercenie studni głębinowej Kraków jest już procesem o wiele bardziej zaawansowanym niż studnie kopane i wkręcane.

Wiercenie studni głębinowej może się zakończyć dopiero nawet na 30 metrze i jest to przedsięwzięcie dość drogie, ale jeśli naszego domu nie da się podłączyć pod wodociągi, to jest ona wtedy jedynym wyjściem do doprowadzenia wody do naszego gospodarstwa. Studnie te są powszechnie stosowane w Małopolsce i na Śląsku.