Kościół św. Michała Archanioła

Jednym z największych kompleksów sakralnych, znajdujących się w Krakowie jest bez wątpienia Kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa Męczennika oraz klasztor Paulinów.

Inaczej nazywa się kościołem na skałce. Znajduje się niedaleko Wawelu. Podania mówią o tym, że niegdyś stała tam świątynia pogańska. Później zbudowano tam kościół. Dopiero w piętnastym wieku kościołem zaopiekował się Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, który został sprowadzony przez Jana Długosza. Jak głoszą różnego rodzaju legendy to tutaj zmagały się dwie potęgi – świecka oraz kościelna. W wyniku tego konfliktu biskup został skazany na obcięcie członków za zdradę. Wszystko to miało dokonać się właśnie na tym wzgórzu.

W podziemiach kościoła urządzono kryptę zasłożonych. Urządzono ją według Teofila Żebrawskiego. Tutaj spoczęły znakomite postacie polskiej kultury oraz nauki. Mówiło się o tym, że jest to panteon narodowy. Jeśli chodzi o pogrzeby, które tutaj odprawiano to zaczynały się one u pijarów. Rola tego kościoła stała się wyrazem patriotyzmu. Otwarto kryptę ze szczątkami Jana Długosza. W rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego odbywają się zawsze uroczyste msze żałobne. Niejednokrotnie msze związane są z wystąpieniami aktorów z Teatru im. Juliusza Słowackiego. Tutaj znajduje się także księgarnia katolicka Kraków, którego członkiem jest Augustyn Pelanowski.

Działają oni w tym miejscu już od piętnastego wieku. Działają nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Tworzą ważną część historii paulińskiego zakonu. Paulini w 1653 roku otrzymali pozwolenie od Papieża na otworzenie domu studiów filozoficzno-teologicznych. Od tamtego czasu skałka związana jest ze studiami. Studia te obejmuja dwa lata filozofii oraz cztery lata teologii. Jest to etap formacji przyszłych kapłanów. Oczywiście nie zawsze przygotowanie paulinów do kapłaństwa odbywało się na skałce.

Wszystko przez różnego rodzaju zawirowania historyczne. Jednak zakon zawsze funkcjonował w tym właśnie miejscu. Nigdy się nigdzie nie przenosił.