kredyt

Kredytowe szaleństwo, czyli jak żyje nowoczesne społeczeństwo ?

Kredyty są nieodłącznymi elementami towarzyszącymi dorosłemu życiu, dziś nie wyobrażamy już sobie osoby dorosłej, pracującej bez zobowiązania na poczet banku. Kredyty hipoteczne, gotówkowe, leasing, odnawialne, kredyty konsolidacyjne, wiele możliwości dostosowanych do zmieniających się wymagań, potrzeb, czy oczekiwań. Banki prześcigają się w zmniejszaniu oprocentowania, przygotowywaniu ofert specjalnych, świątecznych rozwiązań gotówkowych, dzięki czemu nasze życie ma być łatwiejsze, ciekawsze, lepsze.

kredytOczywiście, kiedy mamy świadomość naszych działań, kiedy nasze zarobki pozwalają na swobodną spłatę zobowiązania i życie nie pojawia się większy problem. Alarmem powinien być jednak moment, kiedy większość naszych codziennych mniejszych i większych zakupów odbywa się dzięki pożyczonym pieniądzom. Dziś każdy z nas posiada karty bankomatowe, kredytowe, debetowe, dzięki czemu nie odczuwamy utraty zarabianych pieniędzy, często kiesy kończą się środki na naszym koncie, sięgamy po pieniądze przeznaczane na nagły wypadek. Jednak zapominamy, że kredyty odnawialne, karty debetowe, wszystkie te oferty posiadają swoje oprocentowanie, ilość kapitału, która zostaje potrącona z naszych portfeli na poczet banku. Decydując się na kolejne zobowiązanie warto zastanowić się, czy jest ono naprawdę tak niezębne, czy nasz domowy budżet będzie w stanie się zamknąć z kolejnym comiesięcznym wydatkiem. Wiele osób zapomina o logicznym myśleniu, co doprowadza do bardzo nieprzyjemnych sytuacji finansowych, kiedy nasze miesięczne dochody nie są w stanie pokryć naszych wydatków. Nowoczesne społeczeństwo oduczyło się oszczędzania, odkładania kapitału na przyszłość, nagły wypadek.

Nieświadomie podpisując umowy, zapętlamy się w spiralę rosnącego zadłużenia wobec banków. Dlatego może warto dokładnie analizować podsuwane nam umowy, sprawdzenie stopy oprocentowania, kosztów całkowitej spłaty zaciągniętego kredytu, kwoty, którą my musimy oddać bankowi za udzielenie nam pożyczki, będzie przemawiało nad zastanowieniem się ponownym?!