cięcie laserem

Mocne punkty lasera

Czy laser jest dobry do cięcia?

Komu przyda się laser do cięcia? Na pewno każdemu prowadzącemu działalność w zakresie obróbki różnych materiałów. Od elementów szklanych, przez drewniane, aż po metale. Laser przydaje się, gdy trzeba wykonać cięcie laserem, ale także podczas łączenia różnych elementów, spawania czy różnych innych procesów, zaliczanych do szeroko rozumianej obróbki materiałów. Wszechstronność działania lasera niemal od początku jego obecności w przemyśle, ale także takich dziedzinach jak chociażby medycyna, stanowiła podstawowy fundament jego popularności.

cięcie laseremNa niej jednak się nie kończy. Wystarczy przytoczyć ponownie cięcie laserem i dokładnie ten proces przeanalizować, by przekonać się, jak wiele korzyści płynie z zastosowania lasera. W porównaniu z innymi technikami cięcia, gdy używa się lasera można liczyć na bardzo ograniczone pole działania. Dlaczego jest to ważne? Z kilku powodów. Przede wszystkim minimalizuje ryzyko uszkodzenia materiału, jak również postrzępienia brzegów ciętych kawałków. W ten sposób ogranicza się również ilość odpadów produkcyjnych, a co za tym idzie zmniejsza straty finansowe.
Ciąć przy użyciu lasera można bardzo wiele produktów i materiałów. O tym była już mowa, ale warto również zwrócić uwagę na fakt, że proces cięcia laserowego zachodzi bardzo sprawnie. Zatem do wcześniej przedstawionych oszczędności dołożyć można także te związane z wydajnością pracy i ograniczeniem czasu potrzebnego na obróbkę konkretnych elementów. Laserowi poddają się ponadto także liczne materiały, które w inny sposób bardzo ciężko było pociąć czy połączyć. Pozwala on również na wszechstronne działanie w zakresie kształtowania nowych części czy przedmiotów.

Laser działa sprawnie, jednocześnie pozostając stosunkowo prostym w obsłudze. Głównie dlatego, że maszyny wyposażone w lasery są nowoczesne i raczej zautomatyzowane. W związku z tym ingerencja człowieka zostaje ograniczona do niezbędnego minimum. A jak wiadomo to właśnie człowiek w wielu procesach produkcyjnych stanowi często najsłabsze i najczęściej popełniające błędy ogniwo.