drewniany dom

Modele architektoniczne mogą być niesamowite.

Co to są makiety każdy wie. Jak wyglądają na pewno też. Nie koniecznie każdy od razu skojarzy, ale na pewno widział. Nie każdy jednak jest świadomy tego jak jest to zrobione. Mianowicie makiety architektoniczne to skomplikowany proces budowy, który składa się z kilku etapów.

Modele architektoniczne wykonane przez profesjonalistów to nieraz prawdziwy majstersztyk

drewniany domPierwszym etapem jest stworzenie planu takiej makiety ze wszystkimi wymiarami. Polega to na zaplanowaniu wymiarów, które odczytane z oryginału przelicza się na odpowiednią skale Obecnie robi to z nas komputer, a dawniej były te obliczenia wykonywane ręcznie. Kolejnym etapem jest wycięcie z odpowiedniego materiału elementów makieta architektoniczna, którym może być tektura, pianka modelarska lub np. balsa, która jest najlżejszym drzewem, a dodatkowo jest tez trudno dostępna i droga. Kolejny etap to łączenie elementów za pomocą kleju. Gdy elementy zostaną połączone powinniśmy wykonać malowanie. Modele domów można zrobić ze wszystkiego. Najlepszy efekt możemy uzyskać wykorzystując styropian jako podłoże, a papier ścierny jako trawnik. Architekci bawią się w malowanie każdego źdźbła ale to jest bardzo czasochłonne więc raczej od tego odchodzą. Architekci teraz nawet już nie wycinają każdego elementu z tektury ale wprowadzają oryginalny plan do komputera do specjalnego programu i takie już przygotowane przez program makiety drukują na drukarce 3D oszczędzając czas, dzięki czemu mogą wykonać więcej zleceń i zarobić więcej kasy.

Obecnie nie potrzeba specjalnych umiejętności, ponieważ nawet nie posiadając drukarki 3D wystarczy nam tektura jakieś farbki, klej nożyczki i trochę kreatywności, a wyobraźcie sobie jakie wrażenie zrobimy na znajomych stawiając w naszym domu makietę podwórka zrobiona własnoręcznie. Dodatkowo nie jest to kosztowne ponieważ te elementy kosztują każdy z osobna grosze