kraków

Najpiękniejszy zakątek ziemi

Każdy z pewnością ma miejsce, którym jest zauroczony i chętnie w nim przebywa. Takim miejscem właśnie jest Kraków.

Nazwa Krakowa, według legendy zapisanej przez Kadłubka, pochodzi od imienia księcia Kraka. Kraków to miasto o bogatych tradycjach historycznych, nierozerwalnie złączony z dziejami narodu polskiego, w końcu to była stolica naszego pięknego kraju Polski. Ze względu na swe niezwykłe walory został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i otrzymał zaszczytny tytuł jednego z dziewięciu Europejskich Miast Kultury w roku 2000. W Krakowie jest wiele miejsc zabytkowych. Głównym miejscem i skupiskiem wielu narodów oraz historii jest Rynek. Rynek krakowski stanowił przez wieki centrum życia politycznego, religijnego i gospodarczego miasta.

Wraz z charakterystycznym dla średniowiecznej epoki szachownicowym układem ulic jest dziś jednym z niewielu przykładów zachowanej w całości ówczesnej zabudowy miejskiej. Na Rynku znajduje się pomnik Adama Mickiewicza. Posąg wieszcza stoi na wysokim cokole, zaś poniżej, na stopniach, umieszczone są postacie symbolizujące: Ojczyznę, Naukę, Poezję i Męstwo. Innym pięknym miejscem jest Wawel. Jest to wzgórze wawelskie na Pomoście krakowskim , na tym wzgórzu znajduje się Zamek Królewski na Wawelu, apartament do wynajęcia kraków oraz bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława.

W zamku można zwiedzić prywatne apartamenty królewskie,  jest to ciąg sal znajdujących się na pierwszym piętrze w zamku wawelskim, zajmowanych w czasach królewskich przez króla oraz jego rodzinę. Innym miejscem jakie można zwiedzić w zamku jest skarbiec koronny lub zbrojownia. Natomiast w katedrze można zwiedzić groby królewski lub Dzwon Zygmunta. Innym pięknym miejscem w Krakowie są sukiennice. Niegdyś to było miejsce handlowe, teraz też można tam spotkać stragany czy namioty a pod nimi rzeczy do kupienia.

Ostatnią rzeczą bardzo ładną pięknym Krakowie jest kościół Mariacki. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych kościołów w Polsce. Z daleka widać dwie różniąca się od siebie wieże, które mają ciekawą legendę. We wnętrzu spotkamy wspaniały ołtarz dzieła Wita Stwosza ukazujący Matkę Boską w otoczeniu apostołów oraz wniebowzięcie.