O tłoczeniu płyt dvd

Od wieków trwa ewolucja nośników informacji. Od tabliczek i papieru doszliśmy do nośników cyfrowych. Najpopularniejszym nośnikiem swego czasu były płyty DVD. Dzisiaj również są w szerokim użyciu. Do zapisania na dysku informacji używa się różnych sposobów w zależności od ilości dysków i szybkości zapisu. Dla dużych ilości dysków wykonuje się tłoczenie.

Jak się wytłacza płyty dvd?

tłoczenie płyt dvdPierwszym etapem powinno być dokładne sprawdzenie płyty pod kątem jakości treści i wykonanie innych czynności, które mają przygotować płytę wzorcową, która będzie kopiowana. Następny etap jest bardzo ważny. Należy w warunkach laboratoryjnych wytworzyć matrycę płyty. Na matrycę nakłada się emulsję, na którą laser zapisuje obraz płyty. Po należytym czasie wywoływania i trawienia, matrycę zazwyczaj poddaje się testom. Gdy matryca jest już gotowa, przychodzi czas na właściwe wytłaczanie. W specjalnych maszynach przyszłe kopie płyt powstają z granulatu, który się formuje za pomocą matrycy. Następnie warstwę z danymi otacza się warstwą lakieru ochronnego. Potem często dochodzi do testów jakościowych płyt. Po testach tłoczenie płyt dvd dobiega końca. Jedna strona płyty jest już gotowa, lecz każda płyta ma dwie strony. Pokryciem reprezentacyjnej strony dysku zajmuje się inny proces – drukowanie. Dość powiedzieć, że w przypadku płyt dvd dominują dwie metody nadruków: metoda offsetu oraz metoda sitodruku.

Podsumowując, tłoczenie płyt nie wydaje się być trudnym procesem, ponieważ większość czynności wykonują za nas komputer i wyspecjalizowane maszyny. Człowiek może manipulować parametrami procesu, wpływając na jego jakość. Spora trudność w produkcji płyt stoi po stronie drukowania, za które odpowiedzialny jest w dużej mierze człowiek. Tym niemniej wydanie własnej płyty nie powinno dzisiaj sprawiać problemów.