obozy językowe

Obozy językowe kluczem do wyższego wynagrodzenia

Jeśli nie znamy języków obcych to nie możemy liczyć na wysokie wynagrodzenie. Bardzo często ta umiejętność łączona jest z wykształceniem. Osoby z wyższym wykształceniem znają języki obce, jeżdżą na kursy językowe za granicą i dokształcają się.

Obozy językowe zwiększają szanse na lepsze wynagrodzenie

obozy językoweW 2012 roku jedna z firm badających opinię publiczną zapytała Polaków o to, jaki język obcy znają. Okazało się, że ponad połowa badanych zadeklarowała znajomość przynajmniej na poziomie średnim języka angielskiego, z których niewielka grupa  swoją umiejętność posługiwania się językiem obcym zdobyła poprzez obozy językowe Londyn. Znajomość innych języków była znacznie niższa. Około dziesięć procent osób zadeklarowało znajomość języka niemieckiego. Taka sama liczba osób mówi o tym, że zna język rosyjski. W obu przypadkach mówiono o tym, że język zna się przynajmniej na poziomie średnim lub też na poziomie wysokim. Mniejszą popularnością cieszą się natomiast języki francuski, hiszpański oraz włoski. Jednak znajomością tych języków pochwaliło się po dwa procent badanych. Warto wiedzieć, że znajomość języków obcych ma także wpływ na wynagrodzenie. Jednak wiadomo, że nie jest to jedyny czynnik który wpływa na wysokość wynagrodzenia. Mówi się o tym, że im wyższe stanowisko tym większe rozpiętości pomiędzy pensją osoby która zna języki obce a pensją osoby, która tych języków nie zna. U szeregowych pracowników różnice te nie są aż tak wysokie. Oczywiście największą korzyść ze znajomości języków obcych będą czerpać przede wszystkim dyrektorzy. Tutaj widać tą rozpiętość. Niektórzy zarabiają po kilka tysięcy więcej właśnie tylko dlatego, że znają dany język obcy. Jednak tak naprawdę na znajomość języków obcych zwraca się uwagę nie tylko w przypadku dyrektorów. Także zwykli pracownicy szeregowi muszą znać języki obce.

Znajomość języka, szczególnie języka niszowego, może być kartą przetargową w przypadku rozmów kwalifikacyjnych. Może także dać nam możliwości do negocjacji. Jeśli znamy język, którego akurat potrzebuje pracodawca to wówczas możemy starać się o wyższą pensję. Nie powinno być z tym problemu. Oczywiście nie można przesadzać. Jednak można wykorzystać ten fakt na swoją korzyść.