odwierty geotermalne

Odwierty geotermalne – czy są opłacalne?

Odwierty geotermalne wykonuje się w coraz większej ilości miejsc w Polsce. Wody geotermalne znajdują się bardzo głęboko w Ziemi. Mają różną temperaturę. W zależności od temperatury takiej wody, zależy opłacalność inwestycji w odwierty geotermalne.

Taka instalacja może też służyć do produkcji prądu elektrycznego. Jednak taka instalacja ma bardzo wysoki koszt budowy. Kolejną wadą takiej instalacji jest przyspieszona erozja rur. Wody geotermalne są często używane do ogrzewania domów. W wyniku takiego ogrzewania możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu w stosunku do tradycyjnego ogrzewania.
odwierty geotermalneWiercenie studni jest czasochłonnym procesem. W Islandii energie geotermalną wykorzystuje się na szeroką skale. W tym kraju wykorzystanie energii geotermalne ułatwia istnienie gejzerów. Do takiej instalacji zostaje wtłoczona zimna woda. Gdy dociera do gorącej wody się ogrzewa. W wyniku tego procesu powraca na powierzchnię i może służyć do ogrzania naszego mieszkania. Na taką instalację można uzyskać dofinansowanie. Istnieje ryzyko, że źródło wody geotermalnej się przesunie na kilkadziesiąt lat.
Odwierty pod pompy ciepła są robione w wielu krajach na świecie. Istnieje również ryzyko skażenia atmosfery i wody znajdującej się pod ziemią. Należy regularnie konserwować taką instalację. W przeciwnym razie jej działanie może zostać zakłócone. Woda znajdująca się głęboko w Ziemi jest ogrzewana w wyniku kontaktu z gorącymi skałami.

Odwierty powinny być wykonywane w dodatniej temperaturze. Dzięki temu takie odwiert przebiegnie szybciej. Odwiert pod studnie geotermalną powinien być również wykonany przed wylaniem fundamentów.