piec

Oszczędzajmy energię

W dzisiejszych czasach media bardzo dużo mówią oszczędzaniu surowców, takich jak woda czy energia. Modne stało się zakręcanie kranu z wodą podczas mycia zębów, odłączanie od kontaktu telewizora czy też odbiornika radiowego gdy nie jest on aktualnie używany czy też niezostawianie w gniazdkach elektrycznych ładowarek do telefonów.

Jeśli chcemy mieć mniejsze rachunki za energię po prostu oszczędzajmy ją

piecBardzo ważne jest również, by pamiętać o ograniczaniu zużycia energii, która służy nam do ogrzewania domu. Z jakich powodów? Przede wszystkim należy pamiętać o względzie finansowym. Wychodząc z domu warto zakręcić kaloryfer lub też upewnić się, że piec grzewczy w piwnicy nie jest wypełniony aż po same ruszta belkowe opałem. Po co grzać pusty dom, gdy możemy obniżyć w nim temperaturę, na czym skorzysta jednocześnie nasz portfel i nasza planeta, dostatecznie już zatruwana szkodliwymi spalinami. W nowo budowanych domach montowane są niejednokrotnie różnego rodzaju mechanizmy mające na celu maksymalne obniżenie zużycia energii. Często nawet najprostszy piec żeliwny wyposażony jest w automatyczny regulator dostarczanego opału, co umożliwia zaprogramowanie wybranej przez mieszkańców temperatury i utrzymanie jej na pożądanym poziomie. Dzięki temu, na przykład wyjeżdżając na weekend możemy obniżyć temperaturę wody w grzejnikach do minimum, dzięki czemu wracając, nie zastaniemy popiołu wysypującego się wręcz przez drzwiczki piecowe. Kolejną metodą oszczędzania energii jest wyłączanie grzejników w pokojach, w których przebywamy rzadziej. Gdy jeden z domowników wyjeżdża, na przykład na studia, a jego pokój stoi nieużywany, czemu by nie odciąć dopływu ciepła do niego, przywracając je dopiero przed powrotem domownika? Z niewymienionych przeze mnie metod regulacji zużycia ciepła na uwagę zasługują również metody zdalnego sterowania urządzeniami do regulacji temperatury.

Jest ci za gorąco? Wystarczy, że sięgniesz po niewielkie urządzenie wielkości telefonu komórkowego i uruchomisz na nim polecenie obniżenia temperatury o kilka stopni. Podsumowując, dla chcącego nic trudnego. Jeżeli tylko zależy nam na długim funkcjonowaniu naszej planety, warto zainteresować się metodami oszczędzania energii.