Pompy hydrauliczne w układach hydrauliki siłowej

W maszynach budowlanych wszelkie operacje wykonuje się za pośrednictwem układów hydraulicznych zasilanych pompą o dużej mocy. Dzięki tym układom następuje sterowanie ramionami, czy też łyżką koparek i ładowarek. Sercem całego układu jest pompa wytwarzająca odpowiednie ciśnienie w całym systemie.

Regenerowanie pomp hydraulicznych

Pompa hydrauliczna wykonuje naprawdę sporo pracy. Jeśli nie będzie wystarczająco wydajna, to cały system również. Zadaniem pompy jest utrzymanie przez cały czas pracy hydrauliki, wysokiej wydajności i dużego ciśnienia, tak, aby nie zabrakło siły siłownikom w ich pracy. Niestety, gdy pompa się popsuje, nie zadziała już żaden element hydrauliki i maszyna będzie niesprawna. Właścicielom takich maszyn zależy na szybkiej naprawie swojej maszyny, aby mogła dalej wykonywać swoją pracę, jednak koszt wymiany pompy jest ogromny. Na szczęście możliwa jest regeneracja pompy hydraulicznej w specjalistycznych warsztatach. Polega ona zazwyczaj na wymianie najczęściej zużywających się elementów przy pomocy zestawów naprawczych. Najczęstszą awarią pompy są zużyte uszczelniacze, co powoduje rozszczelnienie pompy, wyciek i brak możliwości utrzymania ciśnienia. W ten sposób bardzo szybko wycieknie także używany w hydraulice olej. Oczywiście te uszczelniacze jest łatwo wymienić, o ile jakieś elementy obudowy nie będą także uszkodzone. Gorzej jest w przypadku uszkodzenia korpusu lub też jakichś wewnętrznych elementów przekładni.

Dobrą radą dla użytkowników hydrauliki jest pilnowanie tego, aby po wystąpieniu awarii nie pracować dalej maszyną. Jeśli pomimo małego wycieku operator będzie kontynuował pracę to może okazać się, że wymiana uszczelki zamieni się w poważniejszą awarię, która zmusi już właściciela maszyny do zakupu nowej pompy, gdyż ta nie będzie się nadawała do regeneracji.