Przyczyny cięcia drzew

Kiedy topnieją śniegi, a otaczająca nas przyroda wysyła pierwsze sygnały, że już niebawem nadejdzie wiosna, wszyscy biorą się za porządki. Obejmują one różne obszary. Zaczyna się na przykład okresowe pielęgnacyjne cięcie drzew i krzewów, głównie owocowych, a także tak zwane przycinanie sanitarne, obejmujące usuwanie uschniętych, połamanych i chorych gałęzi.

Jak prawidłowo przycinać drzewa? 

przycinanie drzew pruszkówNiektórym wydaje się, że wystarczy zasadzić drzewo a dalej już ono poradzi sobie samo. Tak oczywiście nie jest. Drzewa należy pielęgnować, między innymi pilnując terminów ich przycinania. Czas i rodzaj wykonywanych cięć zależą od gatunku rośliny. Jeśli posiadacz drzewa nie wie, jak się wziąć do cięcia, lub gałęzie, których trzeba się pozbyć usytuowane są zbyt wysoko, należy skorzystać z fachowej pomocy. Usługi takie jak przycinanie drzew Pruszków można z łatwością znaleźć. W razie potrzeby można je wykonywać na dużych wysokościach dzięki metodom koszowej i alpinistycznej. Powody przycinania drzew są bardzo różne. Najbardziej podstawowym jest chęć usunięcia wszystkich konarów zagrażających bezpieczeństwu oraz pędów, które rosnąc, mogą spowodować uszkodzenia budynków czy ogrodzeń. U wszystkich gatunków co roku wykonuje się też cięcia sanitarne. W tym procesie należy usunąć wszystkie nadłamane, odarte z kory, zniekształcone i krzyżujące się gałęzie. Zabieg ten nie tylko chroni zdrowie rośliny, lecz także sprzyja jej nasłonecznieniu.

Odrębnym tematem jest cięcie drzew owocowych, które wykonuje się głównie w celu zwiększenia obfitości i dorodności plonów. Każdy właściciel drzewa wie, jak ważna jest jego pielęgnacja, przejawiająca się między innymi w przycinaniu. Jeśli się tego zaniedba, drzewo może łatwo zdziczeć lub zacząć chorować. Aby właściwie dbać o drzewa, trzeba niemałej wprawy.