Regały metalowe – magazynowe

regal2Przechowywanie towarów ma ogromne znaczenie dla odpowiedniej działalności sklepów. Szczególnie ważne jest to w hipermarketach. Większość produktów ma bardzo odległą datę ważności, a zamawia się je w bardzo dużych ilościach. Powodem są o wiele niższe koszty transportu zbiorczego. Regały metalowe – sklepowe nie zawsze mają wystarczająco dużo miejsca. Zamówione towary, które nie mieszczą się już na obszarze dystrybucyjnym, należy przechowywać w odpowiednich miejscach. Najczęściej są nimi różnego rodzaju magazyny. Składowane są tam ogromne ilości produktów. Pracownicy, muszą jednak w łatwy sposób, przemieszczać się pomiędzy nimi i w jak najszybszy sposób odnaleźć konkretne towary. Wszystkie dobra umieszczane są w usystematyzowany sposób w przestrzeni magazynu. Możemy także wykorzystywać własność jednostek ładunkowych tak, by pozwalała na ich piętrzenie się w stosy. Pierwszą i przy tym najistotniejszą kwestią jest właściwe rozmieszczenie towarów. Musi to umożliwiać transport wewnątrzzakładowy oraz sprawną możliwość przygotowania ich do dystrybucji.

Praca w magazynie mogłaby wydawać się mało skomplikowana. Dodatkowo na co dzień nie ma tam zbyt wiele zajęć i pracuje się jedynie w okresach dostaw. Nic bardziej mylnego. Zarządzanie łańcuchem dostaw polega na tym, że magazyn jest przygotowany na odbiór różnego rodzaju dostaw jak najszybciej i dysponuje odpowiednią ilością miejsca. Przechowywane towary bez przerwy muszą być sprawdzane i przekładane. Do tych działań potrzebny jest odpowiednio dobrany i wytrzymały sprzęt. W magazynach najczęściej wykorzystuje się regały metalowe. Na rynku jest ich bardzo wiele. Głównym kryterium wyboru jest jednak sprecyzowanie ich przeznaczenia. Istnieją regały o różnych rozmiarach. Dodatkowo ich wytrzymałość jest niezwykle ważna, dlatego są one zróżnicowane pod względem udźwigu na półkę. Wiele towarów jest jednak przechowywanych na paletach. Jeśli będziemy je odpowiednio składować, zaoszczędzimy sporo cennego miejsca. Do tego najbardziej przydatne okażą się regały paletowe. Jest to najprostsze i zarazem najtańsze rozwiązanie dla magazynów. Umożliwia składowanie różnorodnych produktów z zachowaniem bezpośredniego dostępu do każdej palety. Ponadto na tego typu regałach możemy także przechowywać towary niespaletyzowane. Przy jeszcze większych ilościach towarów przydatne będą regały wysokiego składowania. Szczególnie towary spaletyzowane łatwo jest na nich umiejscowić. Ułatwia to optymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni magazynowej. Pracownicy mają bezpośredni i szybki dostęp do każdej składowanej palety, co umożliwia właściwą kontrole stanów magazynów.

Odpowiednia koordynacja pracy magazynów to nie lada wyzwanie. Dobór odpowiednich regałów umożliwia składowanie różnego rodzaju towarów. Ich właściwe ułożenie nie jest proste i wymaga dużo pracy. Od dokładnych kontroli towarów, zależy ich jakość i porządek w magazynie. Dobra kadra zarządzająca gwarantuje efektywność pracy całego zespołu.