Rodzaje i typy nitonakrętek

 

Nitonakrętki to jedne z rodzai nitów, czyli metalowych elementów konstrukcyjnych. Nity używamy w trakcie procesie nitowania, czyli spajaniu ze sobą płaskich elementów. Nitowanie znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Bywa niezwykle pomocne, gdy chcemy połączyć ze sobą blachy czy skóry.

Czy wybrać nitonakrętki z aluminium czy stalowe?

nitonakrętki aluminioweZ życia codziennego nity możemy kojarzyć chociażby z mostów, gdzie nitowana jest cała jego konstrukcja. Znajdują zastosowanie także w lokomotywach, gdzie poszczególne elementy są połączone właśnie w ten sposób. Do dzisiaj wykształciło się wiele rodzajów nitów. Jednym z powszechnie stosowanych rodzajów nitów jest nitonakrętka. Te z kolei dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj materiału, z jakiego są wykonane. Ich wybór zależy od naszych potrzeb, do czego nitonakrętki będą wykorzystywane. Nitonakrętki aluminiowe słyną ze swojej elastyczności, a to sprawia, że są bardzo proste w montażu. Natomiast jeżeli zależy nam przede wszystkim na wytrzymałości oraz odporności na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, nasz wybór powinien paść na nitonakrętki nierdzewne. Na rynku dostępne są również nitonakrętki kwasoodporne oraz nitonakrętki stalowe ocynkowane. Wielu producentów może się pochwalić posiadaniem w swoim asortymencie innych nitonakrętek, wyróżniających się określonymi właściwościami i parametrami. Są to między innymi: Nitonakrętki z kołnierzem płaskim, nitonakrętki sześciokątne, nitonakrętki z kołnierzem stożkowym czy nitonakrętki radełkowane.

Te wykonane z aluminium będą najlepsze do użytku domowego, gdy potrzebujemy ich do połączenia lekkich i nieskomplikowanych elementów. Chociaż klasyczne nitowanie zostało wyparte przez nowocześniejsze techniki, to wciąż pozostaje cenionym środkiem łączenia ze sobą elementów.