apartament

Rodzaje tynków dekoracyjnych

Jeżeli zdecydujemy się na odnowienie pokoju i wybierzemy do tego celu tynk, warto dysponować większą ilością gotówki i zdecydować się na tynk dekoracyjny.

W tym przypadku zaoszczędzimy pieniędzy na zakup farby czy tapety. Taki tynk jest trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, nie pochłania również wilgoci z otoczenia. Gdy staniemy przed zakupem tynku, może nie być to łatwy wybór dla osób, które nie orientują się w tym temacie. Warto wiedzieć, jakie tynki dekoracyjne są dostępne na naszym rynku. Mamy do wyboru przykładowo – jako pierwszy- tynk strukturalny, który odciska się lub dokonuje żłobienia w świeżo nałożonym tynku za pomocą wałka, szpachelki, packi, pędzla lub szczotki.

Drugi jest tynk zacierany, którego zaciera się packą i który tworzy delikatnie fakturowaną powierzchnię. Następny rodzaj to tynk ciągniony, posiadający ziarnisty wypełnienia, żłobiący w tynku rozmaite wzory podczas zacierania packą. Tynk japoński składa się ze strzępków jedwabiu, bawełny, włókien celulozowych i mineralnych, minerałów i miki. W sprzedaży jest jako sucha mieszkanka, do której należy dodać pigmenty koloryzujące oraz wodę. Następnym dostępnym tynkiem jest tynk mozaikowy, inaczej kamyczkowy. Sprzedawany jest w postaci drobnych i barwnych kamyczków i wypełniaczy mineralnych.

Zalecany jest do dekoracji łazienek i kuchni, ponieważ w ciekawy sposób komponuje się z płytkami kamiennymi i ceramicznymi. Ostatnim typem tynku dekoracyjnego jest stiuk. Jest on wykonany z zaprawy wapiennej, gipsowej lub wapienno-gipsowej i zawiera dodatek w postaci pyłu marmurowego lub drobnoziarnistego piasku. Możliwy jest zakup w postawi gotowych, suchy mieszanek. Powierzchnia stiuku jest lekko błyszcząca i idealnie gładka.

W ofercie firm jest bardzo wiele barw tynków – od mocniejszych i wyrazistych (jak błękit, pomarańcz, czerwień), po jasne jak białe, szare i piaskowe. Te ostatnie tynki wewnętrzne dają efekt naturalnego kamienia np. marmuru, granitu, piaskowca i idealnie komponują się z nowoczesnymi wnętrzami, które są minimalistyczne. Natomiast te jasne ładnie wyglądają w pomieszczeniach urządzonych w stylu śródziemnomorskim.

Po więcej informacji zapraszam na stronę: centralne odkurzacze – Fach Cent