Vitrum Osteo

Rola diety przy osteoporozie.

Aby możliwe było odpowiedzenie na pytanie jaką rolę u osób chorych na osteoporozę ma dieta, należałoby dowiedzieć się do czego tak właściwie potrzebny jest w naszym organizmie wapń. Jakich ilości potrzeba i czy odpowiednia ilość wapnia wystarczy, aby przynieść pozytywne skutki.

Wapń jest głównym budulcem kości w naszym organizmie i to tam znajdziemy go najwięcej. Poza nimi bardzo niewiele, bo zaledwie około jeden procent tego pierwiastka znajduje się we krwi. Do naszego organizmu dostaje się on tak jak wiele innych składników z pożywieniem. Za jego prawidłowe wchłanianie się w przewodzie pokarmowym odpowiada zaś witamina D. Witamina ta jest niezwykle ważna, gdy mowa o budowaniu kości. Jeśli nie posiadamy jej wystarczająco dużo to efektywność z jaką wapń wchłaniany jest do naszego organizmu spada o ponad osiemdziesiąt procent. Aby wyprodukować witaminę D wystarczy przejść się na spacer. Powstaje ona w naszej skórze pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne. Można jej również dostarczyć suplement diety. Dużo mniejsza część, bo zaledwie od piętnastu do dwudziestu procent jest przyjmowana wraz z pokarmami.

Zapotrzebowania naszego organizmu na związki wapniowe jest zależne od naszego wieku, gdyż wraz z nim zmienia się nasz układ kostno- szkieletowy. W okresie od urodzenia do osiągnięcia mniej więcej drugiego roku życia, dziecko rośnie od dziesięciu do piętnastu centymetrów na rok. W tym czasie jego zapotrzebowanie na wapń wzrasta z czterystu do prawie tysiąca miligramów na dobę. Dzieci w wieku ok dziesięciu lat rosną około sześciu centymetrów rocznie a ich dzienne zapotrzebowanie na wapń przekracza tysiąc miligramów. Rosnąć przestajemy między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia, a nasze zapotrzebowanie wynosi około tysiąca miligramów wapnia dziennie. Niestety, w momencie, kiedy przestajemy rosnąć rozpoczyna się proces degradacji kości. Aby zapobiegać osteoporozie należy zatem dostarczać dziennie taką właśnie dawkę wapnia przez resztę naszego życia, nie zapominając o odpowiedniej ilości witaminy D. Aby zapewnić odpowiednie poziomy warto zakupić suplement np., Vitrum Osteo, który oprócz wapnia zawiera również witaminę D.