Rury kominowe i inne części do kominka

 

Kominek to nie tylko to, co widzimy w pomieszczeniu. Do skomplikowany układ, dzięki któremu w całym domu możemy czuć przyjemne ciepło. Żeby jednak kominek był sprawny i działał dobrze to wszystkie elementy, muszą być dobrze do siebie dopasowane, a montaż powinien zostać przeprowadzony przez fachowców.

Rury kominowe dobrze zamontowane

odporne rury kominowePrzede wszystko warto zadbać o dobry układ ,,wydechowy”, czyli odprowadzający dym. W jego skład wchodzą odporne rury kominowe zakończone nasadą kominową. Rura przewodzi dym od kominka na zewnątrz, natomiast nasada na chronić rury przed przedostawaniem się do kominka opadów atmosferycznych, jak również hamuje działanie wiatru. Rury kominowe będą wykonane tak samo jak wkłady, czyli będą odporne na działanie żaru, kwasów lub jednego i drugiego, w zależności od tego, jaki rodzaj opału wybierzemy. Rura jest zamontowana w ścianie, więc jest niewidoczna dla mieszkańców. Należy zadbać o dobrą obudowę kominkową. Najlepsze są te wykonane z kamienia, bo kamień jest odporny na działanie wysokich temperatur, a brud i popiół z kominka da się łatwo usunąć. Pozostawiając kominek bez obudowy, czyli w samej ścianie przez okładziny kamiennej, na pewno będziemy mieli problem ze sprzątaniem i użytkowaniem kominka. Ściana będzie często malowana, a podłoga się szybciej zniszczy. Przy zakupie kominka warto również wybrać jakieś akcesoria, takie jak żeliwne pogrzebacze i szufelki, małe miotełki ze sztywnym włosiem czy środki do czyszczenia szyby kominkowej.

Często można kupić gotowe systemy kominkowe, można jednak kupować poszczególne części osobno. W tym pierwszym wypadku zakup pójdzie nam szybciej, a przy drugim można wybrać elementy o wyższej trwałości, czy innych właściwościach. Warto wybrać najbardziej odpowiednia opcję.