sadzenie truskawek

Sadzenie truskawek – to nie takie trudne

Truskawki należą do najchętniej jedzonych przez Polaków owoców – każdego roku zjadamy ich przeciętnie ponad trzy i pół kilograma na osobę, a więc pod tym względem wypadają znacznie lepiej od, na przykład, wiśni czy owoców egzotycznych, nieznacznie tylko ustępując miejsca jabłkom czy śliwkom.

sadzenie truskawekNiestety, ich wadą jest tylko czasowa dostępność – najłatwiej kupimy je na przełomie czerwca i lipca, w pozostałych zaś miesiącach chcąc raczyć się truskawkami, musimy przygotować się nie tylko a duże wydatki, ale też dość długie poszukiwania. Rozwiązaniem podobnych problemów może być własna uprawa truskawek – w sezonie dostarczy nam świeżych owoców w ilościach znacznie większych, niż moglibyśmy sobie pozwolić kupując je w sklepie, co też możemy wykorzystać do przygotowania własnych przetworów.
Wbrew obawom niektórych czytelników, sadzenie truskawek nie jest wcale takie trudne, jak mogłaby się wydawać – aby otrzymać smaczne owoce, nie musimy wcale posiadać szerokiej, specjalistycznej wiedzy. W zupełności wystarczy nieco miejsca na działce, podstawowe ogrodnicze narzędzia oraz, oczywiście, sadzonki truskawek. Jeśli dotąd nie zdążyliśmy zdobyć doświadczenia w uprawie tych owoców, najlepiej zrobimy wybierając na początek odmiany truskawek charakteryzujące się najmniejszymi wymaganiami – po kilku sezonach, kiedy już zdobędziemy nieco większą wiedzę na ten temat, będziemy mogli sięgnąć po nieco trudniejsze odmiany. Wśród wielu działkowców i ogrodników można spotkać się z opinią, że jedną z odmian najlepszych na rozpoczęcie swojej przygody z truskawkami są sadzonki frigo – najłatwiej się przyjmują i rodzą wiele bardzo smacznych owoców.

Warto też zawczasu wyposażyć się w poradnik plantatora truskawek lub dogłębnie zapoznać się z dostępnymi na poświęconych tematyce ogrodniczej stronach internetowych informacjami na ten temat – choć nie są to owoce, które sprawiają duże problemy w uprawie, to jednak, szczególnie na początku, łatwo popełnić błędy, których skutkiem może być nawet utrata wyhodowanych już owoców.