detektyw Śląsk

Sherlock Holmes – słynny detektyw – niczym jeden ze Śląska

Życie i działalność prywatnych detektywów od zawsze budziło fascynację wśród ludzi w każdym wieku. Z tego powodu powstało wiele książek, filmów i seriali o tej tematyce a w tym artykule przypomnę najpopularniejszego z nich. Jest nim z pewnością Sherlock Holmes, który był bohaterem powieści kryminalnych brytyjskiego pisarza sir Arthura Conan Doyle’a, Jego postać pojawiła się po raz pierwszy pojawił się w powieści pod tytułem „Studium w szkarłacie” z 1887, łącznie pojawiły się jeszcze 3 powieści („Pies Baskerville’ów”, „Znak czterech”, „Dolina trwogi”) i 56 krótkich opowiadań o przygodach słynnego detektywa.

Znany detektyw nie działał na Śląsku

detektyw ŚląskConan Doyle znudzony tworzeniem kolejnych opowiadań uśmiercił Sherlock w utworze „Ostatnia zagadka” z 1893 roku, który zginął w walce ze swoim największym wrogiem, geniuszem świata przestępczego profesorem Moriartym, gdy razem spadli do alpejskiego wodospadu Reichenbach. Jednak czytelnicy byli zrozpaczeni śmiercią swojego ulubionego detektywa do tego stopnia, że w ramach żałoby nosili po jego uśmierceniu czarne przepaski. Protesty spowodowały, że detektyw pojawił się cudownie ocalony w opowiadaniu „Pusty dom” w 1903 roku. Holmes był genialnym detektywem wykorzystującym do rozwiązywania zagadek kryminalnych metody dedukcji. Prowadząc usługi detektywistyczne detektyw śląsk opierał się na umiejętności obserwacji oraz obszernej wiedzy z zakresu psychologii, chemii, balistyki, matematyki, a także dużej wiedzy na temat kultur i religii. Był również utalentowanym skrzypkiem i bokserem, jednak był uzależniony od tytoniu, kokainy i morfiny.

Holmes już w trakcie studiów doskonalił swoje umiejętności śledcze pomagając w prowadzeniu spraw kryminalnych. Po jakimś czasie zamieszkał z doktorem Watsonem, który stał się jego kronikarzem i najlepszym przyjacielem. Obaj rozwiązali dziesiątki trudnych i zawiłych spraw związanych nierzadko z wysoko postawionymi osobami z całej Europy.