pies

Szkolenie psów policyjnych

Coraz częściej na warszawskich ulicach, lotniskach i dworcach kolejowych możemy zobaczyć psy pracujące dla policji. Są to zazwyczaj owczarki niemieckie, zwane potocznie wilczurami.

Psy policyjne to jedne z najlepiej wyszkolonych psów.

piesTo duże psy, z grubą sierścią, więc nie straszne są im niskie temperatury, deszczy czy śnieg. Są łatwe to tresowania, szybko się uczą, więc nawet specjalne psie przedszkole nie jest im potrzebne, tylko wystarczy dobry trener. Jest to pies bardzo uniwersalny. Może być ,,zatrudniany” do szukania narkotyków, substancji wybuchowych, łapania przestępców, pilnowania obiektów np. przy ważnym kongresie światowym odbywającym się w warszawie. Szybko biegają, mają mocne szczęki i potrafią powalić na ziemię nawet dużego mężczyznę. Nie dla nich psi fryzjer i piłowanie pazurków. Ich żywiołem jest akcja w terenie. Mogą pracować nie tylko na terenach nizinnych, ale także w górach, a nawet w wodzie, bo świetnie radzą sobie z pływaniem. Jednym słowem, potrafią sobie poradzić w każdych warunkach, na każdym terenie i z każdym zadaniem. Na początku przechodzą szkolenie szczeniąt, które sprawdzają, czy na pewno nadają się na psy policyjne. Muszą być nieustraszone, nie bać się głośnych dźwięków np. fajerwerków czy strzelania z broni, muszą słuchać się swojego właściciela i poradzić sobie w stresujących sytuacjach. Można by odnieść wrażenie, ze są lepiej szkolone, niż sami policjanci. Coś w tym jest. Pies reaguje instynktownie i nie rozumie pewnych zachowań. Człowiek musi przeanalizować daną sytuację, zastanowić się nad protokołem postępowania w tym przypadku i dopiero wtedy podejmuje działanie.

Szkolenie psów to w gruncie rzeczy próba nauczenia ich zastanawiania się nad swoim działaniem i nie reagowaniu zbyt szybko. Dzięki temu owczarki niemieckie poradzą sobie w każdej sytuacji i nawet w kontakcie z niebezpiecznym przestępcą potrafią wyjść zwycięsko z akcji. Strzyżenie psów to nic w porównaniu ze szkoleniem psów. Na pewno do tego trzeba podejścia do zwierząt i pewnej ręki, ale jednak waga zawodu jest inna.