antyki

Szlachetne drewno – tradycyjny materiał na zabytkowe meble

Jeżeli marzą się wam w domu lub mieszkaniu stylowe meble z epoki, koniecznie powinniście wybrać się w ekscytującą podróż po antykwariatach i sklepach oferujących starocie. Można tam znaleźć mnóstwo prawdziwych skarbów: pięknych i niezwykle cennych, takich jak meble, porcelana, urokliwe bibeloty, eleganckie lampy czy lustra w niezwykle starannie wykonanych ramach. Dużą popularnością cieszą się takie oryginalne antyki, jak biurka, komody czy barki na alkohol.

antykiLaikowi niekiedy trudno uwierzyć w ich wiek, gdyż mają doskonały stan i wyglądają wspaniale dzięki licznym zabiegom pielęgnacyjnym i prawidłowej konserwacji. Staranne prace renowacyjne potrafią przywrócić dawny blask nawet meblom ze zniszczoną powierzchnią. Takie meble wyglądają elegancko i nadają się przede wszystkim do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym. W małych pomieszczeniach piękny barek z epoki może prezentować się zbyt ciężko, dlatego należy przed zakupem bardzo dokładnie przemyśleć tę kwestię lub udać się po poradę do specjalisty w urządzaniu wnętrz.
Tradycyjnym materiałem, z którego w dawnych epokach wykonywano meble były różne gatunki drewna. Charakteryzowały się one odmienną kolorystyką, ciekawymi wzorami słojów, jak również różnym stopniem twardości, podatności na obróbkę konieczną przy zdobieniach oraz trwałością. Trwałość drewna to czynnik chyba najważniejszy, bo dzięki niej prawidłowo pielęgnowany antyk, z powierzchnią pokrytą ochronnymi warstwami substancji o właściwościach konserwujących, mógł przetrwać naprawdę wiele lat w idealnym, nienaruszonym stanie. Dzięki temu zabytkowy mebel często przeżywał pierwszego właściciela, a następnie przekazywano go w rodzinie z pokolenia na pokolenie.

Był cenną rodzinna pamiątka. Losy nie zawsze są dla zabytkowych mebli łaskawe, a wieloletnia historia może skutkować licznym chociaż przypadkowym uszkodzeniom. Jednak dobrze odnowione meble sprawiają wrażenie, jakby przed momentem wyszły z pracowni stolarskiej i potrafią nadać wnętrzom niepowtarzalnego oraz luksusowego klimatu.