Szybka naprawa wtryskarek

Obecnie powszechnie stosowaną metodą przetwórstwa polimerów jest metoda wtryskiwania tworzyw. W Polsce aktualnie znajdują się setki zakładów przemysłowych produkujących w ten sposób wyrobów. Obecnie produkcja polimerów przekracza wielkość produkcji stali. Jest to jedna z najbardziej dynamicznych gałęzi gospodarki, wykorzystująca najnowsze technologie.

Działania podczas awarii wtryskarek

regeneracja form wtryskowychW procesie wtryskiwania tworzyw wykorzystuje się skomplikowane maszyny zwane wtryskarkami. Maszyny te występują w różnych modelach, w zależności od funkcji urządzenia. Ogólna budowa jest jednak taka sama. Składają się ze specjalnych zespołów funkcyjnych. Zespół uplastyczniająco- wtryskowy odpowiada za podgrzanie materiału wyjściowego występującego w formie granulatu bądź proszku, a następnie wtryskiwanie do odpowiedniej formy wtryskowej. Formy mogą ulegać awariom. Regeneracja form wtryskowych przeprowadzana jest w specjalistycznych narzędziowniach. W nich zepsute części są spawane za pomocą lasera lub spawane łukowo. Sama naprawa uzależniona jest od rodzaju materiału z którego zbudowana jest forma wtryskowa. Na tej podstawie dobierana jest odpowiednia metoda regeneracji. Przedtem, w dobrych narzędziowniach uszkodzone formy są myte w myjce ultradźwiękowej i przechodzą przegląd techniczny. Forma wtryskowa jako element wtryskarki wchodzi w skład w zespół zamykania. Cały proces wytworzenia tworzywa sztucznego jest bardzo szybki i efektywny.

Bardzo nowoczesną techniką naprawy uszkodzonych form wtryskowych, wykrojników lub innych części wtryskarek jest napawanie laserowe. Technika laserowa jest bardzo precyzyjna i wykonywana jest w osłonie ochronnego gazu. Umożliwia napawanie usterek w niewielkich szczelinach, czy cienkich ściankach. Jest również dobra do naprawy w głębokich gniazdach.