Rekuperacja

Wentylacja z rekuperacją

Nowo budowane domy są coraz bardziej szczelne, a więc wentylacja grawitacyjna nie ma racji bytu w takich przypadkach. Dlatego w nowo budowanych domach stosuje się wentylację mechaniczną, która wykorzystuje zjawisko jak rekuperacja. Wrocław jest miastem gdzie bardzo są popularne takie systemy.

Gdzie występuje rekuperacja?

Rekuperacja

Wentylacja mechaniczna ze zjawiskiem jakim jest rekuperacja działa na zasadzie ogrzewania chłodnego powietrza pobieranego zimą, lub latem ochładzania go przez powietrze, które ma zostać wydalone. Dlatego klimatyzacja w takich domach już nie jest potrzebna. Takie zjawisko jest możliwe dzięki wymiennikowi, który jest elementem urządzenia, które nazywa się centralą wentylacyjna z odzyskiem lub rekuperatorem. Wymiennik znajduje się w izolowanej akustycznie oraz termicznie obudowie. Poza nim znajdują się tam jeszcze dwa wentylatory – wyciągowy oraz nawiewny. Do tego bardzo ważne także są filtry, a czasem znajduje się również grzałka. Wymienniki ciepła mogą być krzyżowe, przeciwprądowe, obrotowe. Wymienniki krzyżowe składają się z cienkich płyt z tworzywa sztucznego, czasem z aluminium. Między tymi płytkami przepływa powietrze. Takie nawiewniki mają sprawność do sześćdziesięciu procent. Wymienniki przeciwprądowe są zbudowane tak jak krzyżowe. Jednak w nich powietrze przepływające ma dłuższy kontakt z płytkami, dzięki temu takie nawiewniki mają sprawność rzędu dziewięćdziesięciu procent. Nawiewniki obrotowe mają budowę zbliżoną do wirującego będą. Sprawność takich urządzeń to osiemdziesiąt procent.

Nawiewniki oraz wentylatory na pewno poprawiają sprawność naszej wentylacji, jednak także przyczyniają się do zużycia większej energii cieplnej, aby ogrzać powietrze, które przypływa do pomieszczeń. Aby tą energię odzyskać można stosować wentylację nawiewowo-wywiewną z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację.