Weterynarz- jaki musi być?

Weterynarz to specyficzny zawód medyczny. Jego pacjenci nie mówią, więc nie powiedzą co ich boli, dlaczego się źle czują i się tutaj znaleźli. Dlatego też leczenie zwierząt jest nieraz o wiele bardziej kłopotliwe, niż leczenie ludzi. A i zwierzęta przecież bywają trudne.

Weterynarz musi być cierpliwy

weterynarz z MarysinaNie ma dwóch takich samych zwierzaków i dwóch takich samych przypadków. Jaki zatem powinien być dobry weterynarz z Marysina? Na pewno musi być to osoba bardzo cierpliwa. Nie można się szybko poddawać. Trzeba stopniowo i systematycznie wykonywać wszystkie badania i sprawdzać jak reaguje zwierzak. Badanie też nie jest łatwe. Pieski czy kotki często bardzo się boją wizyty u weterynarza, a niektóre z nich są agresywne. Weterynarz nie może się ich bać, musi umieć ich uspokajać, żeby dały się zbadać czy można było podać leki. Lekarz musi znać też charakterystykę różnych ras, żeby wiedzieć czego się spodziewać. musi także być bardzo silny, żeby móc przytrzymać takiego owczarka czy bernardyna do badania. Nie jest to takie łatwe zadanie. Weterynarz zawsze ma swoje specjalizacje, czyli jeden zajmuje się ssakami, inny gryzoniami, gadami czy nawet ptakami (papugami, gołębiami hodowlanymi). Gryzonie są malutkie, więc trzeba z nimi uważać, natomiast węże czy jaszczurki bywają jadowite. Praca z nimi jest szczególnie niebezpieczna i stresująca. Weterynarz musi być odporny na stres i zawsze działać racjonalnie. Dobrze jest też, by weterynarz był miły dla ludzi, w końcu to oni przyprowadzają mu pacjentów.

Podsumowując, dobry weterynarz powinien być cierpliwy, silny fizycznie, posiadać odporność na stres, specjalizować się w danej grupie zwierząt, mieć do nich podejście i znać ich charakterystykę, żeby zwierzaki czuły się na badaniach jak najlepiej.