Zalety badań ultradźwiękowych

Badanie za pomocą ultradźwięków to nowatorska metoda posiadająca liczne zastosowania w technologii. Pozwala na szybkie i sprawne określenie właściwości materiałów, wykrywanie ukrytych wad i niedociągłości. Badania wykonane tą techniką z pewnością mają wiele zalet, o których warto wspomnieć.

Poznaj nowoczesne zastosowania badań ultradźwiękowych

badania ultradźwiękoweCzym charakteryzuje się badanie ultradźwiękami? Przede wszystkim jest to nowatorska metoda coraz powszechniej stosowana w technologii. Badania tego typu opierają się na wykorzystywaniu właściwości fal ultradźwiękowych. Ultradźwięki są falami akustycznymi o częstotliwości wyższej niż 16 kHz. Jednocześnie nie przewyższają częstotliwości 100 MHz. Ultradźwięki odznaczają się małymi długościami fal, co zadecydowało o ich specjalnych właściwościach i szeroki zastosowaniu w różnych dziedzinach życia. Badania ultradźwiękowe pozwalają  na wykrywanie braku ciągłości w materiale, takie jak rozwarstwienia, pęknięcia i inne wady fizyczne wpływające na jakość konstrukcji. Badanie tą metodą posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest nieinwazyjne, nie niszczy ani nie narusza w żaden sposób sprawdzanego obiektu. Wynik otrzymujemy natychmiast po badaniu, od razu też możemy wykryć dokładną lokalizację ukrytej wady. W ten sposób można badać różne materiały, między innymi wykonane z aluminium, ołowiu, miedzi, magnezu i licznych stopów. Nic zatem dziwnego, że właściwości ultradźwięków są często wykorzystywane w praktyce przemysłowej.   

Ultradźwięki wykazują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia- w medycynie, muzyce i coraz częściej w przemyśle. Badanie ultradźwiękami jest obecnie jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod sprawdzania jakości materiałów. Ciężko wyobrazić sobie bez niej współczesny przemysł.